E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Trafikte yeni zarar rekoru 2.3 milyar lira
  24.07.2016


Trafik branşındaki 2 milyar 345 milyon liralık yıl sonu zararı hayat dışı genelini de etkiledi ve toplamda sektör 2015 yılını 370 milyon lira teknik zararla kapadı. 


Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2015 teknik rakamları açıklandı. Hayat dışında 370 milyon lira teknik zarar kaydedidi. Geçen yıl sektörün hayat dışındaki teknik kârı 1 milyar liraydı. Hayat dışındaki net dönem zararıysa 544 milyon lira oldu. 2014’te ise net dönem kârı 729 milyon lira olarak gerçekleşmişti.
Bu olumsuz sonuçtaki en önemli faktör olan trafik sigortasında, 2015
2 milyar 345 milyon lira teknik zararla tamamlandı. 9 aylık sonuçlarda bu branşta edilen teknik zarar 1 milyar 659 milyon liraydı. 2014 sonunda ise teknik zarar 884 milyon lira olarak kayıtlara geçmişti. Böylece trafikteki teknik zarar, geçen yıla göre neredeyse üç kat artmış oldu.
Kaskonun kârlılığında da azalma görüldü. Geçen yıl 751 milyon lira teknik kâr edilen kasko sigortalarında, 2015 yılında 440 milyon lira kâr edildi.
Oto dışı branşlar açısından bakıldığında, yangın ve doğal afetler branşının kârlılığında da hafif de olsa bir azalma görüldü. 2014 yılını 301 milyon lira teknik kârla kapayan bu branşta, 2015 sonunda 280 milyon lira teknik kâr elde edildi. Hastalık-sağlık branşındaysa yıl sonunda 180 milyon lira teknik kâr edildi. Geçen yıl bu branştaki teknik kâr 119 milyon liraydı.
Hayat branşında edilen teknik kâr da 634 milyon lira oldu. Geçen yıl hayat sigortacılarının kârı 510 milyon lira olarak açıklanmıştı. Emeklilik şirketlerinin geçen yıl sonunda 126 milyon lira olan teknik zararı, bu yıl biraz daha azaldı ve 65 milyon liraya geriledi. 2015 sonunda, hayat ve emeklilik şirketlerinin net dönem kârı 826 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl bu rakam 658 milyon liraydı.

En yüksek kaza oranı takside
Öte yandan, ticari araçlarda sigorta primine takside 5 bin 400, kamyonlarda 6 bin ve minibüste 3 bin 300 lira limit konulmasıyla ilgili yankılar sürüyor.
TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) ve TŞOF (Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu) verilerine göre Türkiye genelinde 90 bin civarında taksi bulunuyor. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre ise 2015 yılında toplam 75 bin 74 ticari taksi Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdı. Bu çerçeveden bakıldığında 15 bin civarında taksi trafikte sigortasız dolaşıyor. Söz konusu sigortasız taksiler dışında en önemli veri ise sigortalı olan 75 bin aracın neden olduğu hasar dosyası sayısı 27 bin.
98 milyon lira prime, 130 milyon lira hasar
TSB verilerine göre söz konusu 75 bin taksiden 2015 yılı içinde yazılan 98.2 milyon lira tutarındaki primin 65 milyon liralık kısmı yıl içinde hasarlara karşılık ödenirken, yaklaşık 65 milyon liralık bir tutar muallak hasarlardan dolayı karşılık olarak tutuluyor. Sektör sadece taksilerden 30 milyon liranın üzerinde zarar görmüş durumda.
Türkiye genelinde 2015 yılında toplam 15 milyon 295 bin 775 adet araç Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken, söz konusu toplam içinde 9 milyon 265 bin 532 adetle en çok sigortalı aracın yer aldığı otomobil kategorisinde ise toplam hasar sayısı 780 bine yakın. Bu açıdan bakıldığında yaklaşık her yüz araçtan sekizi hasar yaptı.

ÖDENEN + MUALLAK HASAR 8 MİLYAR LİRAYI AŞIYOR
TSB’nin aşağıdaki verilerine göre, muallak tazminat da eklendiğinde, toplam tazminat 8.3 milyar lirayı aşıyor. En çok hasar, 9 milyondan fazla sigortalı araç bulunan otomobil alt branşından gelirken, bu alt branşta hasarlanma oranı muallak hasar dahil %8 civarında. Taksi alt branşında ise bu oran %36’yı buluyor.
Not: TSB’nin tablosundaki 15 araç türü arasından öne çıkan 5 araç türünü seçtik. Toplam rakam,
15 araç türünün toplamının sonucudur.
  
  

Kaynak :
Hit : 160


Türk Basketbolu HDI Sigorta güvencesinde
Trafik sigortasında yeni dönem başladı
Son Japonya depreminin sigorta maliyeti 2.9 milyar $
Europ Assistance Solvency 2 uygulamalarına hazır
TSB yeni ofisine taşındı
Şimşek’ten düzenlemeleri fiyatlara yansıtın uyarısı
Trafik sigortası bilinirlikte beşinci sahiplikte üçüncü sırada
İlk çeyrekte hayat dışındaki teknik kâr 108 milyon lira
TSB Trafik Kanunu ndaki değişiklikler yeterli değil
Trafikte yeni zarar rekoru 2.3 milyar lira
2015 üretimi 31 milyar lirayı aştı
Europ Assistance Vip Transfer Hizmetiyle İstanbul Üniversitesinde
Galatasaray ve HDI Sigorta dan sponsorluk anlaşması
Cenk Keskinel Olağan Genel Kurul Sonrası İlk Mesajını Verdi
Hancıoğlu: Satın alma fırsatlarına açığız
Trafik sigortasında yeni düzenleme
10 konuttan 6 sı sigortasız
Eksper atama yönetmeliği değişti
Amerikan Sigorta Enstitüsü nden Volvo XC90 a tam puan
TSB den trafik sigortası fiyatlarıyla ilgili açıklama
İlk çeyrekte hayat dışındaki zarar 199 milyon lira
Trafık sigortasında KIRMIZI ALARM
Sektörün güçlü bir pazarlama sistemine ihtiyacı var
HDI Sigorta 2014 yılını değerlendirdi
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Sigorta ve Bes Platformu, www.sigortacindan.com portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Insurance and Individual Retirement Platform, www.sigortacindan.com portal managers has no responsibility and bind.

Kasko - Elementer Sigorta - Ticari Sigorta - Ev Sigortası - Kasko Bedeli - Otomobil Sigortasi - Hasar Tespiti - Trafik Sigortası - Kasko Listesi - Kasko Değerleri
Medasist International © Copyright 2005