E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Hazar dan Umman a sigorta canlanıyor İRAN
  24.07.2016


Orta Doğu’nun bölgesel güçlerinden İran’ın yerel sigorta sektörü, ülkeye uygulanan Birleşmiş Milletler yaptırımlarının kaldırılmaya başlanmasıyla beraber yabancı oyuncuların ilgi odağı haline geldi. Son gelişmeler ışığında sigorta potansiyelinin son derece arttığı ülkede sigorta sektörünün kapıları bu ay başlayacak reasürans görüşmeleri ile dünyaya açılacak. 


Yaptırımların kalkmasıyla beraber sınır komşumuz İran dünyadaki sigortacı ve yatırımcıların iştahını kabartıyor. Önümüzdeki dönemde İran ile yapılan iş birliklerinin ve ülkeye yapılan yatırımların katlanarak artacağı öngörülüyor.
İran sigorta sektörü bölgesel ortalamaya nazaran gelişmiş düzeyde olsa da, özellikle hayat branşında ve zorunlu olmayan hayat dışı sigortalarında ciddi büyüme potansiyeli gözleniyor. Ticaret ambargolarının kalkmasının ülke ekonomisini hızlı bir şekilde büyütmesi ve ülkedeki ortalama gelir seviyesini artırması bekleniyor.
Yabancı şirketler de ülkedeki bu değişimi yakından izliyor. Artan gelir seviyesiyle sigorta potansiyelinin artacağı düşünülürken, enerji sektörü ve nakliyat gibi alanlarda da sigorta sektörü için önemli fırsatların oluşacağı tahmin ediliyor.

SİGORTA BİLİNCİ ARTIYOR SEKTÖR HIZLA BÜYÜYOR
2015 rakamlarına göre, İran’da bir devlet destekli sigorta şirketi, 18 özel sigorta şirketi, 7 serbest bölge sigorta şirketi (yaptırımların olmadığı serbest bölgelerde faaliyet gösteren şirketler), 2 özel reasürans şirketi olmak üzere 27 sigorta şirketi faaliyet gösteriyor. 18 binin üstünde istihdam sağlayan sigorta sektöründe çalışanların %32’si kadınlardan oluşuyor.
Kişi başına 95 dolar prim üretilen ülkede sigorta sektörü GSYİH’nin yaklaşık %2’sini oluşturuyor. Ülkede son yıllarda sabit bir şekilde büyüyen hayat dışı branşında toplam primin %89’u üretiliyor. Kasko ve sağlık sigortalarının ise önümüzdeki yıllarda istikrarlı olarak büyüyeceği öngörülüyor.  2014 rakamlarına göre İran’da toplam prim üretiminin %42’si zorunlu trafik sigortasında ve %20’si sağlık sigortalarında üretiliyor. Hayat branşında ise toplam prim üretiminin sadece %11’i gerçekleştiriliyor. 2009 yılındaki %0.08 seviyesinden 2013 yılında %0.19 seviyesine çıkan sigorta penetrasyonundaki yıllık artış oranı ve hayat sigortaları penetrasyonunda beklenen yıllık %0.2 yükselme beklentisi, İran sigorta sektörünün yabancı yatırımcıların ve girişimcilerin ilgisini çekmesine sebep oluyor.
Geçmişte ise, sigortaya olan iştaha karşılık, İran’a uygulanan yaptırımların yüksek enflasyona neden olup, sigorta sektörünün gelişimini yavaşlattığı görülüyordu. Küresel reasürans pazarlarına ulaşımı olmayan sigorta şirketleri kâr elde etmekte zorlandı. Nükleer konusunda anlaşmaya varılması ve yaptırımların kalkmasıyla beraber, sektörün büyümesini engelleyen faktörler ortadan büyük oranda kalkmış bulunuyor. Makroekonomik istikrarın önümüzdeki dönemde İran hayat ve hayat dışı sigorta pazarlarındaki büyümeye pozitif etki etmesi bekleniyor.

KÜRESEL ŞİRKETLERİN GÖZÜ İRAN’DA
İran’a uygulanan yaptırımların kalkmasıyla beraber küresel firmalar İran’daki olası fırsatları yakından takip etmeye başladı. Yabancı şirketlerin İran’daki ilk sınavını mart ayında, sigorta şirketleri reasürans anlaşmalarını yenilemeye başladığında vermesi bekleniyor. Bunun mart ayında gerçekleşecek olmasının nedeni, Batılı ülkelerden farklı olarak İran’ın kendi takvimini kullanıyor olması. Batı’da reasürans görüşmeleri ocak ayında başlarken, İran’daki şirketlerin takvim nedeniyle reasürans anlaşmaları mart ayında yenileniyor.
Geçtiğimiz ay nükleer anlaşmaya varılması ve Tahran üzerindeki finansal yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte riskleri paylaşan reasürörler ve anlaşmaları bağlayan brokerler 7.4 milyar dolar prim üreten pazarda yer bulmak için çalışmalara başlıyor. Geçtiğimiz ay İran sigorta sektörüyle ilgilendiklerini ve ülkedeki fırsatları değerlendirdiklerini açıklayan şirketler arasında Allianz, Zurich, Hannover Re ve RSA gibi sigorta devleri bulunuyor. Reasürans ve sigorta uzmanları yüksek seviyede petrol üreten İran’daki en iyi fırsatların nakliyat ve enerji sektöründe yattığını belirtiyor.  Bunun yanında, küresel olarak toplam prim üretiminin neredeyse yarısına denk gelen ancak İran’da toplam prim üretimin %10’dan düşük bir kısmının üretildiği hayat sigortalarında büyüme potansiyeli olduğu kabul ediliyor. Buradaki önemli bir detay da ABD sigorta sektörü oyuncularının, halen geçerli olan yaptırımlar nedeniyle İran’daki şirketlerle iş yapamıyor olması.

REASÜRANS TEMASLARI BU AY BAŞLIYOR
İran Reasürans Başkan Yardımcısı Mohammad Asoudeh, Reuters’a yaptığı açıklamada, İran sigorta pazarına girmek için anlaşma yapmak isteyen pek çok yabancı sigorta devinin şirketleriyle temasa geçtiğini belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) ve Tahran arasında anlaşmanın sağlanacağı günü beklediklerini belirten Asoudeh, anlaşma sağlandığı günden itibaren yabancı ilgisinin yüksek olduğunu belirtti. Teklif ve koşullara göre büyük iş birliklerinin oluşabileceğini vurgulayan Asoudeh, “Bu ay önemli reasürans yenileme anlaşmaları gerçekleşecek. Bu dönem İran sigorta pazarı için bir dönüm noktası olabilir” diye konuştu. Dubai menşeli ancak hisselerinin çoğu İranlılarda bulunan Iran Insurance Bölgesel İş Geliştirme ve Satış Müdürü Sasan Soltani ise şirketlerine İngiliz ve Japon broker ve sigortacılar tarafından teklifler geldiğini belirtti.
Geçtiğimiz yıl Reuters’ın sorularını cevaplayan 11 Batılı ve Orta Doğulu sigorta ve reasürans şirketinden 8’i özellikle nakliyat ve enerji sektörleri olmak üzere İran ile ilgilendiklerini ve yatırım yapmayı düşündüklerini söyledi. Buna karşın, yaptırımlar her ne kadar kalksa da, şirketler sektöre hızlı bir giriş yapmak konusunda ihtiyatlı davranıyor. BM yaptırımları kalkmış olsa da, ABD’nin bazı yaptırımları devam ediyor. ABD kamu şirketleri, bankaları ve sigorta şirketleri Iran ile ticaret yapamıyor. Aynı zamanda, İran ile dolar bazlı muhasebe işlemlerinin gerçekleştirilmesi de yasak. Bu nedenle, İran’a yatırım yapmak isteyen ve özellikle ABD hissedarları bulunan şirketlerin nasıl etkileneceği muallak.

İRAN PAZARINA GİRECEKLER DİKKATLİ OLMALI
Yatırımcılar için, sektörün potansiyeli, doğabilecek sorunlardan daha ağır basıyor. “Tahran ofisimizi olabildiğince çabuk bir şekilde açmak istiyoruz” diye konuşan Londralı United Insurance Brokers (UIB) Yönetim Kurulu Başkanı Bassem Kabban, uluslararası yaptırımdan önce Tahran’da faaliyet gösterdiklerini söyledi. Kabban, ABD ile iş yapan ya da ABD hissedarları bulunan şirketlerin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi: “Yaptırımlardan sonra ülkedeki faaliyetlerimizi durdursak da, yaptırımlarla geçen 5 yıl boyunca çalışanlarımıza maaş vermeye devam ettik. İran sigorta sektörüne girecek şirketlerin dikkatli ve kararlı olması gerekiyor. Kendilerinden emin olmayan şirketler dışarıda durmayı seçecektir.” İran sigorta sektöründe geçmişte de ağırlığı bulunan Fransız ve Japon şirketlerin pazarda daha hızlı yer bulabileceğini de söyleyen Kabban, havacılık ve enerji alanlarında büyük miktarda sigorta korumasına gerek olduğunu aktardı. Ayrıca, şirketler keşfedilmemiş bir sektöre girmekte de tedirgin.

ŞİRKETLERİN KREDİ DEĞERLENDİRME NOTU YOK
İran’da çoğu son 10 yıl içinde kurulmuş 27 sigorta şirketi bulunuyor. Ancak, yurtdışındaki pazarlarla uzun süredir ilişkileri olmadığı için bu şirketlerin kredi derecelendirilmeleri daha yapılmamış durumda.
Kredi derecelendirmesinin yapılmamış olması da, temkinli sigorta şirketlerinin İranlı şirketlerle iş yapmamasına neden olabilir. İran sigorta pazarında primlerin %4’ü reasürans şirketlerine devredilmiş durumda. Bu da 300 milyon dolar reasürans hacmine denk geliyor. Asoudeh’in açıklamalarına göre, önümüzdeki dönemde yabancı reasürans şirketlerine ulaşımın artması ile beraber reasürans hacminin de hızlı bir şekilde artış göstereceği tahmin ediliyor.

Yabancı şirketlerin İran’daki ilk sınavını mart ayında, reasürans anlaşmaları yenilenmeye başlandığında vermesi bekleniyor. Bunun mart ayında gerçekleşecek olmasının nedeni, Batılı ülkelerden farklı olarak İran’ın kendi takvimini kullanıyor olması.

İran üzerindeki birleşmiş milletler yaptırımları kalkmış olsa da, ABD’nin bazı yaptırımları devam ediyor. ABD kamu şirketleri, bankaları ve sigorta şirketleri İran ile ticaret yapamıyor. Aynı zamanda, İran ile dolar bazlı muhasebe işlemlerinin gerçekleştirilmesi de yasak.
  
  

Kaynak :
Hit : 190


Hazar dan Umman a sigorta canlanıyor İRAN
Tianjin felaketinin sektöre bedeli ağır olacak
Sürücüsüz araçlar primleri düşürecek
Yanan British Airways uçağının hasarı 35 milyon dolar
New Orleans afet risklerini Swiss Re ye devredecek
Çalınan Corvette 43 yıl sonra bulundu
Yeni riskler sigortacılığı nasıl etkileyecek?
Niklas fırtınası 1.9 milyar euro sigortalı hasara sebep olabilir
Siber çeteler 1 milyar dolar çaldı
Düşük faiz oranlarından Avrupalı sigortacılar zarar görebilir
Doğal afetlerin tahmini sigortalı hasarı 34 milyar dolar
Açık artırmada satılan en pahalı otomobili
İngiliz sigorta şirketinden pembe şerit talebi
Afrika´nın ilk doğal afet sigortaları havuzu oluşturuldu
İngiltere´de Oto Sigortası Primleri Çok Ucuz
Erken başlayan yangın sezonunun ABD´ye maliyeti 1.8 milyar dolar
Çin, en iyi uluslararası nakliyat sigortasını sağlamayı hedefliyor
Walmart sigortaya One-Stop satış getiriyor
Büyüme Süreci Yeniden Başladı!
Facebook´tan kaçış başladı
İlişki durumunu tahmin ediyor
Her Yedi Amerikalı’dan Biri Yoksul
Llyods Almanya´dan çıkıyor
Sigortacılıkta fırsatlar ve riskler
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Sigorta ve Bes Platformu, www.sigortacindan.com portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Insurance and Individual Retirement Platform, www.sigortacindan.com portal managers has no responsibility and bind.

Kasko - Elementer Sigorta - Ticari Sigorta - Ev Sigortası - Kasko Bedeli - Otomobil Sigortasi - Hasar Tespiti - Trafik Sigortası - Kasko Listesi - Kasko Değerleri
Medasist International © Copyright 2005